Zdolność kredytowa a ilość posiadanych dzieci w Szczecinie

29.05.2019

Kiedy wziąć kredyt na zakup mieszkania? Decyzja nigdy nie jest prosta. Niemniej, warto wiedzieć, od czego zależy i jak się zmienia zdolność kredytowa. Liczba posiadanych dzieci, to jeden z elementów, na który należy zwrócić uwagę. Dlaczego?

Zdolność kredytowa – liczba posiadanych dzieci ma znaczenie

Zdolność kredytowa a liczba posiadanych dzieci? Najlepiej zaciągnąć kredyt jeszcze przed posiadaniem dzieci – tym bardziej, że rynek deweloperski wciąż dynamicznie się zmienia. W ostatnich miesiącach w Szczecinie przecieramy oczy ze zdumienia, spoglądając na ceny nieruchomości. Jeżeli ktoś od roku wstrzymuje się z decyzją o zakupie mieszkania, to z pewnością zauważył, że u niektórych deweloperów ceny za te same lokale wzrosły nawet o 20 proc.

Co więcej, dla niektórych te 12 ostatnich miesięcy to dodatkowe zmiany w postaci pojawienia się dziecka. W konsekwencji pary, które jeszcze rok temu mogły pozwolić sobie na zakup mieszkania dwupokojowego, teraz ledwo będą w stanie zakupić kawalerkę…

Zdolność kredytowa a liczba posiadanych dzieci. Oczekiwania vs Rzeczywistość

Czy obecnie jest dobry moment na zakup nieruchomości? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Niemniej, dość precyzyjnie jesteśmy w stanie określić, ile wynosi nasza zdolność kredytowa i jak bardzo się zmieni, kiedy urodzi się dziecko. Niemniej, bardzo często nasze oczekiwania, nie idą w parze z liczbami bezwzględnymi, które dyktują twarde warunki. Mimo to, warto twardo stąpać po ziemi i znać panujące warunki, co z pewnością pomoże uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Do symulacji przyjmijmy następujące założenia. Do kredytu chce przystąpić małżeństwo w wieku 30 lat. Oboje pracują na umowach o pracę na czas nieokreślony w Szczecinie i zarabiają łącznie 5 000 zł netto miesięcznie. Małżonkowie nie posiadają żadnych kredytów.

Zdolność kredytowa, a liczba posiadanych dzieci wedle powyższych kryteriów prezentuje się następująco:

  • Zdolność kredytowa bez dzieci
   Przy powyższych założeniach maksymalna zdolność wynosi 464 tys. zł. Taka kwota pozwoli zakupić u renomowanego dewelopera w Szczecinie mieszkanie 75-metrowe w bardzo dobrej lokalizacji z garażem i być może kawałkiem ogródka. Mieszkanie może mieć 3 albo 4 pokoje.

  • Zdolność kredytowa rodzina 2+1
   Po powiększeniu naszej rodziny udajemy się do eksperta finansowego w Szczecinie. Po zrobieniu kalkulacji maksymalna zdolność wychodzi już 359 tys. zł Jest to spadek o 105 tys. zł w porównaniu z sytuacją bez dzieci. Nasze potrzeby mieszkaniowe wzrosły. Niestety u tego samego dewelopera stać na teraz 60 metrów i prawdopodobnie 2 pokoje.

  • Zdolność kredytowa rodzina 2+2
   Dwójka dzieci sprawi że maksymalna zdolność kredytowa spada do 226 tys. zł a więc aż o 238 tys. zł. W tej sytuacji możemy już zapomnieć o 3 pokojach.

Zdolność kredytowa > liczba posiadanych dzieci

Z tego wynika, że dwoje dzieci obniża zdolność kredytową przykładowej rodziny o 50 proc. Jeżeli jesteście małżeństwem i na razie chcecie kupić tylko małe mieszkanie, a potem po urodzeniu się dzieci planujecie zakup większej nieruchomości, to zdecydowanie lepszym krokiem będzie zakup większego mieszkania już teraz. Zdolność jest tylko jednym z powodów. To czego dzisiaj nie wiemy, to jak będą kształtowały się ceny mieszkań w Szczecinie za parę lat. Jeżeli nastąpi dalszy wzrost, to dla wielu pozostanie tyko wynajem, a na zakup nieruchomości będą mogli sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni.

Skonsultuj się z ekspertem

Jeżeli chcesz poznać swoją zdolność kredytową jeszcze przed wizytą w banku, skontaktuj się ze mną. Otrzymasz precyzyjne informacje drogą mailową bądź telefoniczną, a jeżeli zależy Ci na zapoznaniu się ze szczegółowymi informacjami, gorąco zapraszam Cię na spotkanie. Urzęduję zarówno w Szczecinie, jak i Policach.

Zdolność kredytowa a ilość posiadanych dzieci w Szczecinie
Aleksander Kubiak - Ekspert finansowy

Dzięki mojej pomocy zawarto umowy na ponad: 150 MLN PLN

Strona używa cookies Dowiedź się więcej