fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

DORADCY KREDYTOWI SZCZECIN – CZY WARTO IM ZAUFAĆ?

Doradztwo kredytowe w mieście Szczecin z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem. Nic dziwnego! Doradcy kredytowi to tajna broń i drogowskaz dla każdego, kto pragnie trafić do celu, jakim jest najlepszy kredyt. Najlepiej taki z niskim oprocentowaniem. Doradcy kredytowi Szczecin – czy warto im zaufać? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie, korzystając ze swoich doświadczeń.

Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

Przeczytaj również pozostałe publikacje z działu aktualności. Ostatnio rozwiewałem Wasze wątpliwości, dotyczące kredytu mieszkaniowego w mieście Szczecin. Tym razem na świeczniku lądują doradcy kredytowi. Zapraszam do lektury!

DORADCY KREDYTOWI A EKSPERCI | SZCZECIN

W dniu 22 lipca 2017 roku weszła w życie ustawa o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Mimo, że minęły już ponad dwa lata, to niektóre poruszane w niej zagadnienia nie przyjęły się w codziennym życiu. Akt prawny wprowadził zakaz stosowania przez pośredników, takich sformułowań jak: „doradcy kredytowi” czy „doradcy finansowi”. Zastąpiono je wyrażeniami: „Eksperci Kredytowi” i „Eksperci Finansowi”.

Jednak jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się usłyszeć od klienta bądź od kogoś spoza branży finansowej, że idzie na spotkanie do Eksperta. W odniesieniu do pośredników słowo Doradca Finansowy jest mocno zakorzenione i było używane przez około 14 lat. Tymczasem, okazuje się, że ostatnie 2,5 roku nie przekonało do stosowania formy wskazanej w ustawie. O co całe to zamieszanie?

Jako, że pracuję w tym zawodzie od wielu lat na obszarze województwa zachodniopomorskiego, zacząłem zastanawiać się, jak reagują na to wszystko potencjalni Klienci z tego obszaru. Czy takie postawienie sprawy przez ustawodawcę, nie skłania ich do prostej refleksji: „Doradcy kredytowi Szczecin… czy w ogóle warto im zaufać?”. Choć odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczną, to jedno jest pewnie: nie zmienią tego ani semantyka, ani kolejne nowelizacje ustaw! A skoro już o nich mowa… to warto zastanowić się, jaka jest encyklopedyczna różnica pomiędzy doradcą kredytowym a ekspertem kredytowym. Dużo łatwiej będzie wtedy pojąć, komu bardziej opłaca się zaufać.

DORADCY KREDYTOWI | SZCZECIN – KIM SĄ?

Doradca kredytowy, Doradcy kredytowi, którzy działają na obszarze Szczecina i okolic – według ustawy to osoba / osoby, która dla swoich klientów wyszukuje najlepsze oferty kredytu. Można powiedzieć, że podejmuje decyzję za klienta i ponosi za tą pełną odpowiedzialność. Co istotne, nie otrzymuje wynagrodzenia od banku, w którym kredytobiorca podpisuje umowę. Doradca jest wynagradzany bezpośrednio przez swojego klienta. Taki model funkcjonuję np. w Niemczech. Uniezależnia to wybór oferty banku, który oferuje najlepsze wynagrodzenie. Dodatkowym wymogiem jest posiadanie indywidualnej polisy ubezpieczeniowe OC od działalności doradczej. Taka osoba może nazwać się oficjalnie: „niezależnym doradcą finansowym”.

EKSPERCI KREDYTOWI | SZCZECIN – KTO TO?

Eksperci kredytowi, Pośrednicy kredytów działający na obszarze Szczecina i okolic – nie może pełnić funkcji doradczych, a jedynie wskazuje dostępne opcję. Ostatecznie to klient podejmuje decyzję. Co ważne, wynagrodzenie eksperta pochodzi z banku, a nie bezpośrednio od klienta. Stąd doradztwo kredytowe niekoniecznie może być podyktowane dobrem Klienta…

TO W KOŃCU EKSPERCI CZY DORADCY KREDYTOWI? | SZCZECIN

W praktyce ciężko jest oddzielić przedstawianie ofert kredytowych od doradzania, która z nich będzie najlepsza dla klienta. Przecież tak naprawdę właśnie tego oczekują nabywcy usług pośredników. W mojej codziennej praktyce wprowadzenie nowego nazewnictwa praktycznie nic nie zmieniło. No może poza wymogiem opłaty za wpis do rejestru pośredników (koszt 400 zł) oraz zdanie egzaminu państwowego na pośrednika kredytowego.

DORADCY KREDYTOWI SZCZECIN – CZY WARTO IM ZAUFAĆ?

Podsumowując. Doradztwo kredytowe i doradcy kredytowi nie są jeszcze tak popularni jak na zachodzie Europy. Na chwilę obecną w Polsce model z góry płatnego doradztwa finansowego nie przyjął się… Nie jesteśmy gotowi płacić doradcom kredytowym, tak jak płacimy lekarzom czy prawnikom. Nazwą „Ekspert Finansowy” posługują się właściwie jedynie osoby związane z branżą finansową. Zresztą, gdyby spróbowali nazwać siebie „doradcą” to kara finansowa od Komisji Nadzoru Finansowego byłaby porażająca.

Optimized with PageSpeed Ninja