fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

Czy skorzystałeś już z rządowego programu "Mieszkanie bez Wkładu Własnego"?

Z artykułu dowiesz się jak obecnie funkcjonuję rządowy program "Mieszkanie Bez Wkładu Własnego". Jest to drugi, po "Mieszkanie +", pomysł na ułatwienie zakupu nieruchomości. Sprawdzamy.

26 maja 2022 roku weszła w życie ustawa wprowadzająca w życie rządowy program “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dokument był już gotowy w październiku 2021 roku i powstał w zupełnie innych realiach od tych, których doświadczyliśmy w 2022 roku: wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, dalszy wzrost cen nieruchomości, wysokie oprocentowania kredytów hipotecznych. 

Rząd chciał pomóc w zakupie pierwszego mieszkania, ale niestety jest to kolejny program po “Mieszkanie +”, który okazał się nietrafiony. Przez pierwsze 6 miesięcy ze wsparcia skorzystało tylko 126 rodzin. To jest dramatycznie mało i pokazuje skalę rozminięcia się założeń ustawy z rzeczywistością. Na dzień dzisiejszy tylko dwa banki, w tym jeden państwowy, mają w swojej ofercie kredyt pozwalający kupić mieszkanie bez wkładu własnego.

Skąd tak wielka porażka programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”? 

Przyczyn jest kilka, ale w tym artykule skupię się na jednej, w mojej ocenie najważniejszej. Równocześnie z wejściem w życie ustawy pojawiły się oficjalne maksymalne limity ceny za metr kwadratowy nieruchomości, które powinny być spełnione, aby móc skorzystać z rządowego wsparcia. Aktualne informacje można znaleźć na stronie www.bgk.pl

Lokalizacja nieruchomościLimit
uwzględniający
współczynnik 1,3
(art. 4, ust.2, p
Limit
uwzględniający
współczynnik 1,2
(art.4, ust.2, pkt.2)
(w zł)
miasto Szczecin6 086,60 zł5 618,40 zł
gminy sąsiadujące ze Szczecinem:
Dobra (Szczecińska), Goleniów, Gryfino,
Kobylanka, Kołbaskowo, Police, Stare
Czarnowo
5 676,45 zł5 239,80 zł
pozostałe5 266,30 zł4 861,20 zł
dane ze strony www.bgk.pl

Patrząc na limity dotyczące województwa zachodniopomorskiego na I kwartał 2023 roku od razu można poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego program “Mieszkanie bez wkładu własnego” był skazany na porażkę. Maksymalna cena dla Szczecina delikatnie przekracza 6 000 zł za metr kwadratowy. A dla gmin nie sąsiadujących ze Szczecinem to okolice 5000 zł za metr kwadratowy. Dla porównania średnie ceny ofertowe w Szczecinie w listopadzie 2022 roku dla rynku pierwotnego kształtowały się pomiędzy 10 000 zł a 11 000 zł w zależności od metrażu, a dla rynku wtórnego pomiędzy 8000 zł a 9 500 zł w zależności od metrażu. Rozbieżności pomiędzy limitami z ustawy, a rzeczywistością w każdym z województw wyglądają niemalże identycznie. Są olbrzymie.

Program “Mieszkanie bez wkładu własnego” – idą zmiany na lepsze

Rząd ma plan, aby w 2023 roku z programu skorzystało 40 000 osób. Aby go zrealizować, potrzebne są zmiany, które już zostały rozpisane i czekają do podpisu na biurku prezydenta RP. Nowelizacja ma przede wszystkim wprowadzić nowe, wyższe maksymalne limity ceny za metr kwadratowy. Pozostałe zmiany są istotne, ale ponownie moim zdaniem to właśnie nowe limity maksymalnej ceny za metr kwadratowy zdecydują o sukcesie bądź porażce rządowego programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Nowelizacja ma wejść w życie w marcu 2023 roku. Na pewno program ma zacząć dobrze współgrać z rządową nowością, czyli programem “Pierwsze Mieszkanie”. 


Chcesz poznać szczegóły rządowych programów wspierających zakup pierwszego mieszkania? Zadzwoń i umów się na spotkanie.

Optimized with PageSpeed Ninja