fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

Co to jest kredyt hipoteczny? - Aleksander Kubiak

Co to jest kredyty hipoteczny?

Co to jest kredyty hipoteczny? Kredyt hipoteczny to długoterminowe zadłużenie z przeznaczeniem na zakup nieruchomości będącej jego zabezpieczeniem.Termin hipoteka pochodzi z Grecji i datuje się na VI wiek. Tak nazwano formę odpowiedzialności dłużnika wobec wierzyciela w przypadkach, gdy zabezpieczeniem była ziemia. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest niższe od innych form zadłużenia, trzeba jednak wykazać zdolność kredytową oraz przedstawić zaświadczenia o dochodach. Jednym z wymagań uzyskania zobowiązania jest wpłacenie wkładu własnego od 10% do 30% ceny zakupu. Przed wyborem banku warto wesprzeć się poradą eksperta finansowego, który podchodzi do każdego zagadnienia indywidualnie i dobiera najkorzystniejszą dla danej osoby ofertę finansową.

Co to jest kredyt hipoteczny i jak się o niego ubiegać?

Czym jest kredyt hipoteczny, jak to się dzieje, jak uwzględnić wszystkie ryzyka, kto jest właścicielem nieruchomości kupionej na kredyt hipoteczny i jak nie przepłacać odsetek? Hipoteka to zastaw na nieruchomości. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego oznacza, że bierzesz pieniądze z banku na procent, a gwarancja zwrotu tych pieniędzy staje się zastawem Twojej nieruchomości: domów, mieszkań, gruntu.

Kredyt hipoteczny jest przeważnie traktowany jako środki na zakup mieszkania lub domu. Hipoteką staje się nieruchomość (mieszkanie, dom) nabyta za środki finansowe pozyskane z danego banku. Jest to najczęściej wykorzystywana forma kredytu hipotecznego, ale można go zaciągnąć również budowę, remont czy też inne cele.

Kredyt hipoteczny jest udzielany na podstawie umowy, czyli przeniesienia nieruchomości jako zastawu na rzecz banku. Kredyty hipoteczne wystawiane są na okres do 30 lat. Maksymalny możliwy okres kredytowania zależy od wieku kredytobiorcy i można go dostosować. Wcześniejsza spłata pozwala skrócić okres kredytu hipotecznego. Kredytobiorca spłaca raty malejące lub równe. 

Co można sfinansować kredytem hipotecznym?

  • Kredyt mieszkaniowy – przeznaczyć na zakup domu, mieszkania, działki budowlanej, remont, wykup od spółdzielni mieszkaniowej.Taki rodzaj zadłużenia posiada najniższe oprocentowanie.
  • Kredyt budowlano-hipoteczny – na wybudowanie domu jednorodzinnego, zakup mieszkania od dewelopera, przebudowę na pomieszczenia mieszkalne przy najniższym możliwym oprocentowaniu.
  • Kredyt na refundowanie poniesionych już kosztów – dotyczy zakupu nieruchomości z własnych środków. W przypadku poniesienia kosztów w terminie krótszym niż 24 miesiące, można uzyskać nawet 90% wpłaconej gotówki. Oprocentowanie jest takie same jak w przypadku w/w kredytów.
  • Kredyt refinansowy – dotyczy spłaty posiadanego już kredytu hipotecznego i daje możliwość pozyskania dodatkowych środków z oprocentowaniem jak przy zakupie albo budowie domu.
  • Kredyt konsolidacyjny – z przeznaczeniem na spłatę zadłużenia w innych bankach przy oprocentowaniu wyższym niż w/w kredytów.
  • Pożyczka hipoteczna – pieniądze można przeznaczyć dowolny cel, ale nie związany z działalnością gospodarczą z okresem kredytowania do 20 lat. Oprocentowanie wyższe niż przy w/w kredytach.
  • Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości komercyjnej.

Co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego?

Wiele osób planujących zaciągnąć kredyt hipoteczny zastanawia się, kto będzie właścicielem mieszkania, domu czy działki. Właścicielem zawsze będzie kredytobiorca. Co oznacza Wpis do IV działu Księgi Wieczystej Hipoteki? Oznacza, że w sytuacji niespłacania kredytu bank może rozpocząć egzekucję i przeznaczyć nieruchomość na odzyskanie długu. Zwykle w kredycie hipotecznym zaciągana jest duża kwota na wiele lat, więc jest to poważne przedsięwzięcie.

Dlatego zanim to zrobisz, musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Ile mam pieniędzy na wkład własny i ile muszę pożyczyć?
  • Co do zasady w umowach o kredyt hipoteczny istnieje warunek, zgodnie z którym część kosztów należy opłacić samodzielnie, tzw. wkład własny. Na przykład musisz zapłacić 30% kosztu mieszkania na własny koszt, a 70% zostanie Ci wydane przez bank na kredyt.
  • Jaką część moich dochodów jestem gotów co miesiąc przekazywać bankowi na spłatę kredytu i w jakim okresie mogę to zrobić.
  • Oszacuj swoje dochody i przyszłe wydatki. Jeśli spłaty pożyczki przekraczają ½ rocznego dochodu, istnieje ryzyko, że nie będziesz w stanie spłacić zadłużenia.
  • Nie spiesz się, porównaj oferty różnych banków, dokładnie przestudiuj warunki umowy. Upewnij się, że rozumiesz każdy punkt.

Skontaktuj się z ekspertem finansowym który przeprowadzi Cię przez wszystkie procedury zmierzające z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Podczas spotkania otrzymasz informację o bankach oferujących najkorzystniejsza warunki a następnie nastąpi kompletowanie dokumentów. Wspólnie z ekspertem dokonasz analizy pozytywnych decyzji kredytowych a następnie wybierzesz bank, który posiada najlepszą ofertę. Współpracując z ekspertem nie musisz zajmować się gromadzeniem dokumentów od dewelopera, ponieważ takie czynności wykonuje on samodzielnie. Po otrzymaniu warunków umowy na kredyt hipoteczny dokonywana jest wspólna analiza jej zapisów. Następnym krokiem jest udanie się do banku w celu podpisania umowy, oczywiście ekspert finansowy będę Ci towarzyszył. Dba on o interesy swoich klientów, dlatego poleca najtańszego, ale dobrego notariusza, gdzie zostanie podpisany akt własności nieruchomości.

Optimized with PageSpeed Ninja