fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

KREDYT A KORONAWIRUS. KOLEJNE ZMIANY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI

Koronawirus plądruje nie tylko ludzkie organizmy, ale i gospodarkę. Świat zmienia się na naszych oczach, a wraz z nim wszystko, co do tej pory znaliśmy i do czego się przyzwyczailiśmy. Dotyczy to nie tylko banków udzielających kredytów hipotecznych, ale również samego rynku nieruchomości. Kredyt hipoteczny a koronawirus – oto kolejne zmiany na rynku nieruchomości.

Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

W tym artykule przekażę Ci porcję najważniejszych zmian na rynku, dotyczących kredytów hipotecznych. Jeśli nie jesteś na bieżąco, odsyłam Cię do poprzedniej publikacji – utrudnienia w czasach pandemii koronawirusa. Kredyt a koronawirus – co jeszcze warto wiedzieć? Zapraszam do lektury.

KREDYT HIPOTECZNY VS KORONAWIRUS. OTO NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY:

1. Wakacje Kredytowe – nie jest to żadna nowość. W „normalnych” czasach prawie wszystkie banki dawały opcję zawieszenia spłaty rat na okres 3 miesięcy. To co się zmieniło, to łatwość otrzymania takiej zgody. Zostało wprowadzone systemowe rozwiązania, które nie wymaga wizyty w oddziale. Zanim jednak skorzystasz z wakacji kredytowych dobrze się zastanów. Banki będę teraz mocno przyglądać się swoim portfelom kredytowym. Taka prośba skierowana do instytucji finansowej może wzmóc jej czujność wobec ciebie. Pamiętaj, że bank nie jest Twoim przyjacielem i zawsze ma prawo do kontrolowania aktualnej sytuacji finansowej, jak i aktualnej wartości zabezpieczenia. Zgłaszając się dobrowolnie z taką prośba, narażasz się na kontrolę.

2. Spadek stóp procentowych – Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,5% p.p. Dla wszystkich posiadaczy kredytów hipotecznych opartych na WIBORZE oznacza to obniżenie odsetek, a tym samym zmniejszenie raty. Oczywiście, dotyczy to również nowych wniosków – jednak trzeba pamiętać, że nowi kredytobiorcy muszą liczyć się z ograniczeniami, o których mowa w niniejszym artykule.

3. Zwiększenie wymaganego minimalnego wkładu własnego – Od 1 kwietnia 2020 roku PKO BP wymaga posiadania minimum 20% wkładu własnego na zakup nieruchomości. Co więcej, bank wprowadził ten wymóg również dla wszystkich wniosków już w analizie, ale jeszcze bez wydanej decyzji kredytowej. ING Bank wymaga aż 30% wkładu własnego, co jest rekordowym poziomem. Na tę chwilę pozostałe banki nie wprowadziły zmian. Czyli jest jeszcze możliwe otrzymanie kredytu na 90% LTV, czyli wystarczy, że posiadamy 10% własnych oszczędności.

4. Zaostrzenie procesu kredytowego – wiele banków zaostrzyło kryteria pozwalające otrzymać kredyt mieszkaniowy tzw. Scoring bankowy. Klienci, którzy jeszcze w marcu 2020 roku mogli bez problemu otrzymać decyzję pozytywną pomimo drobnych opóźnień w spłatach rat, mogą dostać odmowę. Zanim przystąpisz do kredytu hipotecznego sprawdź swoją historię kredytową na stronie www.bik.pl. Koniecznie prześlij ją do swojego eksperta kredytowego, aby mógł wstępnie ocenić Twoje możliwości. Kredyt hipoteczny i koronawirus, kto by pomyślał, że kiedykolwiek będziemy oba wyrażenia zestawiać ze sobą w parze.

5. Czas trwania analizy kredytowej – ze względu na ograniczenia kadrowe trzeba się liczyć z wydłużonym procesem kredytowym nawet do 2 miesięcy.

6. Oferty promocyjne – kredyt hipoteczny a koronawirus? Część banków zawiesiła swoje oferty promocyjne. Oznacza to wyższe oprocentowanie oraz mniejszą zdolność kredytową. Częściowa zwyżka na marży banku jest rekompensowana spadkiem stóp procentowych.

7. Odmowy kredytowe – wiele banków odmawia udzielania kredytów osobom zatrudnionym na umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Na najbliższe miesiące osoba mające taką formę zatrudnienia muszą wstrzymać się z wnioskowaniem o kredyt.

8. Ograniczenia w finansowaniu – kredyt hipoteczny + koronawirus = utrudnienia dla wszystkich. Nie ominą one również osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Branże uznawane za stabilne to: transportowa, rolnicza, produkcyjna, obsługa nieruchomości, dystrybucja. Co do pozostałych, to banki nie podają szczegółów jak bardzo ograniczają możliwości kredytowej. Z praktyki niestety wynika, że obostrzenia nie polegają na obniżeniu kwot kredytu a na całkowitej odmowie udzielenia finansowania.

Podsumowując, zmian jest bardzo wiele. Każda z nich wymaga szczegółowego omówienia na spotkaniu z ekspertem kredytowym. Nie ulega wątpliwości, że ograniczenia wprowadzone przez banki wpłyną na zmniejszenie akcji kredytowej.

ZOBACZ TAKŻE | KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELA UKRAINY

Koronawirus a kredyt hipoteczny? Z całą pewnością w najbliższym czasie pojawi się szereg kolejnych zmian, o których będę Was informował. Dlatego bądźcie na bieżąco i śledźcie uważnie dział aktualności.

Optimized with PageSpeed Ninja