fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

KREDYT HIPOTECZNY A STAŁE OPROCENTOWANIE W OFERCIE BANKÓW. CO WARTO WIEDZIEĆ?

Kredyt hipoteczny to zagadnienie, które składa się z wielu zmiennych – dziś, na tapetę bierzemy jedną z nich - stałe oprocentowanie. Na co warto zwrócić uwagę w ofercie banków? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie, tak by rozwiać wszystkie wątpliwości, towarzyszące temu tematowi.

Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

Kredyt hipoteczny a stałe oprocentowanie – w przeszłości poruszałem już podobny problem w artykule: „Oprocentowanie stałe czy zmienne”. Obecnie jesteśmy świadkami rewolucji, jeżeli chodzi o ilość dostępnych ofert ze stałym RRSO. Właśnie wchodzi w życie nowa rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego. Zapisy mówią o tym, że do 30 czerwca 2021 roku każdy bank ma posiadać w swojej ofercie kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na minimum 5 lat. Co więcej, dla umów podpisanych we wcześniejszych latach na zmiennym oprocentowaniu, banki muszą dać możliwość przejścia na stałą stopę. Przekształcenie ma odbywać się na drodze aneksu do umowy kredytowej.

INTERESUJE CIĘ KREDYT HIPOTECZNY? TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. ➢ Kredyty hipoteczne – stałe czy zmienne oprocentowanie
  2. ➢ RRSO – czym jest i ile znaczy przy wyborze kredytu

KREDYT HIPOTECZNY (STAŁE OPROCENTOWANIE). W JAKICH BANKACH?

2,5 roku temu zaledwie dwa banki: ING oraz Santander, posiadały w swoje ofercie produkt ze stałym RRSO. Na dzień dzisiejszy z opcji tej można skorzystać w następujących bankach: Santander, BNP Paribas, PEKAOSA, PKOBP, Millennium, ING.

Kredyt hipoteczny a stałe oprocentowanie? Przypominam, że zgodnie z rekomendacją S do 30 czerwca 2021 roku wszystkie banki będę zmuszone posiadać w swojej ofercie kredyt hipoteczny ze stałym RRSO. We wspomnianym przeze mnie artykule prognozowałem, że stanie się to do końca 2019 roku. Pomyliłem się o 2,5 roku, co nie zmienia faktu, że sama prognoza była trafna. Rynek pomału zmierza w kierunku poszerzenia dostępności tego rodzaju rozwiązań. Prawdopodobnie kolejnym krokiem będą oferty kredytów mieszkaniowych ze stałym oprocentowanie na 10 może nawet 15 lat.

KREDYT HIPOTECZNY A STAŁE OPROCENTOWANIE. ZA I PRZECIW.

Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania w instytucji finansowej nigdy nie jest łatwa, dlatego warto dobrze ją rozważyć. Kredyt hipoteczny a stałe oprocentowanie – poznaj wszystkie za i przeciw.

ZALETY

  1. Większy wybór, a więc korzystniejsze oferty;
  2. Stałe RRSO, które pomoże zabezpieczyć się na wypadek podwyżek stóp procentowych, co w najbliższych latach wydaje się nieuniknione.

WADY

  1. Wyższe oprocentowanie o ok. 1 proc. Z drugiej strony jeszcze przed pandemią w marcu 2020 roku WIBOR 3M wynosił 1,7 proc. Potem nastąpił gwałtowny spadek o 1,5 proc. Obecnie inflacja jest na poziomie ok. 4 proc., co sprawia, że poluzowanie obostrzeń powinno spowodować gwałtowny wzrost stóp procentowych i to zapewne o więcej niż 1 punkt procentowy;
  2. Na kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, trzeba mieć wyższe zarobki. Wynika to oczywiście z wyższej raty kredytowej;
  3. Na dzień dzisiejszy można sobie zagwarantować stałą ratę jedynie na 5 lat.

Moim zdaniem, pomimo powyższych wad, nie należy pomijać ofert ze stałym oprocentowaniem podczas podejmowania decyzji o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego.

KREDYT HIPOTECZNY A STAŁE OPROCENTOWANIE – SKORZYSTAJ Z PROFESJONALNEJ PORADY.

Jeżeli w najbliższym czasie myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego, to serdecznie zapraszam Cię na spotkanie. Zapewniam, że jestem jednym z nielicznych ekspertów kredytowych, którzy poruszają to zagadnienie podczas rozmów. Zatem nie zwlekaj tylko skontaktuj się ze mną już teraz.

Optimized with PageSpeed Ninja