fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

KREDYT HIPOTECZNY - CZY WARTO WZIĄĆ?

Kredyt hipoteczny to obietnica, że staniesz się posiadaczem przytulnego mieszkania, w zamian za długoterminowe spłaty zobowiązania finansowego. Nic dziwnego, że decyzję o jego zaciągnięciu warto dobrze przemyśleć, tym bardziej, że może wpłynąć nie tylko na budżet domowy, ale również na jakość dotychczasowego życia. Zastanawiasz się, czy warto wziąć kredyt hipoteczny? Poniższy tekst z pewnością ułatwi Ci tę decyzję.

Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

Kredyt hipoteczny to obietnica, że staniesz się posiadaczem przytulnego mieszkania, w zamian za długoterminowe spłaty zobowiązania finansowego. Nic dziwnego, że decyzję o jego zaciągnięciu warto dobrze przemyśleć, tym bardziej, że może wpłynąć nie tylko na budżet domowy, ale również na jakość dotychczasowego życia. Zastanawiasz się, czy warto wziąć kredyt hipoteczny? Poniższy tekst z pewnością ułatwi Ci tę decyzję.

W sekcji aktualności znajdziesz o wiele więcej ciekawych i przydatnych publikacji, które z całą pewnością rozjaśnią kwestie związane z kredytami. Serdecznie zapraszam do lektury. Tymczasem, na świeczniku ląduje kredyt hipoteczny.

KREDYT HIPOTECZNY – NAJNOWSZE DANE

Raport sporządzony przez PRNews.pl wskazuje, że w pierwszym kwartale 2019 r. banki udzieliły ok. 50 tys. kredytów na łączną sumę 13,5 mld zł. Dla porównania w ostatnich trzech miesiącach 2018 r. kwota wszystkich udzielonych kredytów wyniosła 13,8 mld zł. Oznacza to, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi wśród Polaków wciąż jest spore. Co ważne, według Biura Informacji Kredytowej, najczęściej kredytobiorcy decydują się na zaciągnięcie zobowiązania w wysokościach od 200 do 500 tys. złotych.

WYNAJEM ALBO KREDYT? OTO JEST PYTANIE

„Czynsz za wynajęte mieszkanie i tak płacić musisz, a czy nie lepiej zainwestować w coś swojego zamiast wydawać pieniądze na cudze?”. To jeden z najczęściej podnoszonych argumentów przez kredytobiorców i trudno nie przyznać im racji, choć warto mieć na uwadze, że zawarcie umowy z bankiem nawet na 35 lat może mieć swoje konsekwencje. Los bywa kapryśny i przez taki okres może wydarzyć się naprawdę wiele – od utraty pracy, przez problemy zdrowotne, aż po rozpad rodziny. Wszystkich czynników losowych nie sposób przewidzieć. Dlatego decyzję o kredycie hipotecznym należy przede wszystkim dobrze przemyśleć. Tym bardziej, że widmo spłaty pozostanie niewzruszone. Jedno jest pewne: kredyt hipoteczny będzie miał duży wpływ na stan budżetu domowego, a więc również na Twoje życie. Niemniej, gdzie będzie Ci lepiej, jak nie we własnym domu?

WSZĘDZIE DOBRZE, ALE WE WŁASNYM DOMU NAJLEPIEJ

Własne mieszkanie to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa, komfortu i spokoju. A z wynajmem, jak to z wynajmem – nigdy nic nie wiadomo. Wbrew pozorom nawet w czasie trwania umowy, nie ma pewności, na jaki pomysł może wpaść właściciel mieszkania. Zawsze istnieje ryzyko, że znajdzie kogoś, kto będzie płacił więcej albo co gorsza, że któregoś dnia bez słowa wypowie Ci umowę. Dlatego decydując się na zakup mieszkania, możesz spać spokojnie (o ile snu z powiek nie spędzają Ci kolejne raty, które będziesz musiał spłacić), oszczędzając sobie wszelkich zmartwień związanych z wynajmem. Co więcej, możesz dopasować dom do swoich potrzeb, decydując się w dowolnym momencie na remont czy kupując wymarzone w pełni spersonalizowane do Twoich potrzeb meble.

KREDYT HIPOTECZNY NIE MUSI BYĆ NIEBEZPIECZNY

Kolejną zaletą kredytu hipotecznego jest fakt, że jest to jeden z najtańszych i najbardziej przewidywalnych długów na polskim rynku. Nie jest drogi, obecnie kosztuje mniej niż 4 proc., w dodatku okres spłaty i wielkość zobowiązania można dostosować do własnych możliwości. Im krótszy związek z bankiem, tym lepiej. Kredyt hipoteczny okaże się doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto posiada duży wkład własny, bowiem udzielenie takiego zobowiązania jest dla banku o wiele mniej ryzykowne. A takiemu kredytobiorcy po prostu się to opłaca, bowiem płaci mniejszą marżę, a także nie musi wykupować dodatkowego ubezpieczenia, które jest koniecznie w przypadku niskiego wkładu.

KREDYT HIPOTECZNY – CZY WARTO WZIĄĆ?

– Zaciągnięcie zobowiązania finansowego na 30 lat o wartości często kilkukrotnie przekraczającej roczne zarobki jest bardzo poważną życiową decyzją. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie argumenty: drogi wynajem mieszkań, drożejące ceny nieruchomości, realny wzrost wynagrodzeń, niskie i stabilne stopy procentowe, kwestie dziedziczenia – to warto rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Przez ostatnie lata strategia samodzielnego odkładania na własne „M” przynosi marne rezultaty. Wzrost cen nieruchomości mógł całkowicie zniwelować przyrost oszczędności. Jeżeli nasz standard życia ma osiągnąć kiedyś poziom życia w Niemczech, to warto podać jeszcze jedną statystykę. Zadłużenie hipoteczne Polaków na dzień dzisiejszy to dopiero 7 proc. kwoty zadłużenia naszych zachodnich sąsiadów. Najwidoczniej w Niemczech mało kto zadaje sobie pytanie: „kredyt hipoteczny – czy warto go wziąć?”

– podsumowuje Aleksander Kubiak, niezależny ekspert finansowy.

PODSUMOWANIE

Czy warto wziąć kredyty hipoteczny? Choć odpowiedź nigdy nie jest jednoznaczna, to perspektywa mieszkania we własnym domu, który będą mogły odziedziczyć po Tobie Twoje dzieci, wydaje się najlepszym z możliwych rozwiązań.

Optimized with PageSpeed Ninja