fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELA UKRAINY. JAKIE WARUNKI NALEŻY SPEŁNIĆ?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego w Polsce nigdy nie jest proste. Sprawa ta dotyczy nie tylko obywateli naszego kraju, ale również imigrantów. Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy – jakie warunki należy spełnić. Podpowiadamy!

    • Home
    • Aktualności
    • KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELA UKRAINY. JAKIE WARUNKI NALEŻY SPEŁNIĆ?
Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

Według najnowszych danych w Polsce pracuje już blisko 1,5 mln obywateli Ukrainy. Imigracja do Polski trwa nieprzerwanie od 2015 roku. Początkowe informacje, że będziemy tylko pośrednim krajem w dalszej emigracji na zachód nie potwierdziły się.

➢ ZOBACZ TAKŻE | DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KREDYTACH HIPOTECZNYCH I MOJEJ OFERCIE

Wszystko wskazuję na to, że w Polsce powstała stabilna mniejszość narodowa, która stanowi ok. 3,5 proc. ludności Polski. Po początkowych problemach można już chyba uznać, że większość instytucji stworzyła sprawnie działające procedury, pozwalające efektywnie obsługiwać obcokrajowców.

W niniejszym artykule skupię się na tym, jak banki dostosowały swoją ofertę dla obcokrajowców. Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy. Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadam – krótko i na temat. Przy okazji serdecznie zapraszam do lektury jednego z moich ostatnich wpisów: Kredyt hipoteczny – maksymalny okres kredytowania w 2020 roku.

KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELA UKRAINY. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy? Dopiero po 5 latach można uznać, że praktycznie nie ma już żadnych różnic w możliwości uzyskania kredytu hipotecznego pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Obowiązują te same wymogi dotyczące zdolności kredytowej, minimalnego wkładu własnego, wieku kredytobiorcy oraz okresu kredytowania. Co ważne, oferta cenowa jest również identyczna. O parametrach kredytu hipotecznego pisałem m.in. w tekście: Kredyt mieszkaniowy, ile trzeba zarabiać w mieście Szczecin.

KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELA UKRAINY. CO NALEŻY DOSTARCZYĆ?

Obywatel Ukrainy, starając się o kredyt hipoteczny musi dostarczyć następujące dokumenty:

1. Karta pobytu czasowego lub stałego

2. Potwierdzenie nadania numeru pesel

3. Zaświadczenie o zameldowaniu – niektóre banki.

*Pozostałe dokumenty są analogiczne, jak dla każdego Polaka.

KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELA UKRAINY W SZCZECINIE – POTENCJALNE PROBLEMY

Kredyt Hipoteczny dla obywatela Ukrainy w Szczecinie? Niestety, jest jedna kwestia, która utrudnia kupno mieszkania przez obcokrajowców. Standardowo karta pobytu zwalnia z dostarczenia „Zezwolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na zakup mieszkania przez cudzoziemca”. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy nieruchomość znajduję się w strefie przygranicznej lub jest to grunt rolny powyżej 0,5 hektara. Szczecin leży w strefie przygranicznej, co sprawia że obywatele Ukrainy nie mogą nabyć nieruchomości na własność.

Z ostatnich informacji wynika, że taka zgoda jest do uzyskania, ale okres oczekiwania na nią wynosi ok. 6 miesięcy. Trudno znaleźć sprzedającego, który poczeka na klienta pół roku. Całe szczęście prawo to nie obejmuje mieszkań spółdzielczo-własnościowych.

➢ ZOBACZ TAKŻE | KREDYT HIPOTECZNY – BUDOWA DOMU SYSTEMEM GOSPODARCZYM

Jedyną szansą na zakup nieruchomości przez obywatela Ukrainy w Szczecinie jest znalezienie mieszkania spółdzielczego. Kojarzone przede wszystkim ze starszym budownictwem oraz wysokimi czynszami. Przez wiele lat mieszkania te miały niższe ceny w porównaniu do nieruchomości z pełną własnością. Sytuacja zmieniła się, gdy spółdzielcze własnościowe mieszkania stały się jedyną szansą dla obywateli Ukrainy na własne „M”.

KREDYT HIPOTECZNY DLA OBYWATELA UKRAINY – PODSUMOWANIE

Podsumowując, obywatele Ukrainy otrzymują dokładnie taką samą ofertę kredytu hipotecznego jak Polacy. Jednak ze względu na obowiązujące prawo, aby przystąpić do starania się o kredyt hipoteczny w Szczecinie, Ukraińcy muszą znaleźć mieszkanie spółdzielcze własnościowe.

Optimized with PageSpeed Ninja