fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

KREDYT MIESZKANIOWY, ILE TRZEBA ZARABIAĆ W MIEŚCIE SZCZECIN

W tym artykule przedstawię, na jak duży kredyt hipoteczny na zakup mieszkania mogą liczyć mieszkańcy Szczecina oraz na zakup jak dużego mieszkania w Szczecinie pozwoli zaciągnięcie takiego kredytu mieszkaniowego.

Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

W sierpniu 2019 roku Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące zarobków Polaków. Z publikacji wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Szczecinie to 5007,48 zł brutto. Dla pracownika oznacza to comiesięczny wpływ na konto w wysokości 3 619,07 zł. Taki wynik daje nam 23 lokatę wśród miast powyżej 100 000 mieszkańców. Nie jest źle, ale do liderów brakuje ok. 1 500 zł brutto.
Jednak niższe zarobki szczecinian nie koniecznie muszą oznaczać godzenie się na niższy standard życia. Może nie zarabiamy tyle ile w Sopocie, Warszawie, Poznaniu czy Krakowie ale z drugiej strony koszty życia, a przede wszystkim koszty mieszkań, są zauważalnie niższe.

W tym artykule przedstawię, na jak duży kredyt hipoteczny na zakup mieszkania mogą liczyć mieszkańcy Szczecina oraz na zakup jak dużego mieszkania w Szczecinie pozwoli zaciągnięcie takiego kredytu mieszkaniowego. Porównam ze sobą singla w wieku 35 lat zarabiającego 3 619,07 netto miesięcznie, młode małżeństwo bez dzieci zarabiające 2 x 3619,07 = 7 238,14 zł netto oraz to samo małżeństwo ale z dwójką małoletnich dzieci. Wynik pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie na jakie mieszkanie mogą sobie pozwolić mieszkańcy Szczecina przy podawanym przez GUS średnim wynagrodzeniu. Zakładamy zakup z minimalnym wkładem własnym w wysokości 10% oraz okres kredytowania 30 lat.

 1. Singiel w Szczecinie – Maksymalna kwota kredyt hipotecznego  wynosi ok 325 000 zł. Oznacza to, że można zdecydować się na mieszkanie w cenie 362 000 zł. Różnica pomiędzy ceną a kwotą kredytu to wymagany wkład własny

2. Młode małżeństwo bez dzieci w Szczecinie – Maksymalna kwota kredytu mieszkaniowego  to 650 000 zł czyli dokładnie dwa razy tyle ile mógł wziąć singiel. Oznacza to, że młode małżeństwo ze Szczecina mogłoby kupić mieszkanie w cenie ok. 723 000 zł przy posiadanym wkładzie własnym 73 000 zł

3. Młode małżeństwo z dwójką małoletnich dzieci w Szczecinie – Maksymalna kwota kredytu hipotecznego  to 550 000 zł. Posiadanie dwójki dzieci obniżyło zdolność kredytową o 100 000 zł. A to przecież 4 osobowa rodzina ma większe potrzeby niż 2 osobowa, prawda?

Na jakie mieszkanie w Szczecinie stać powyższe rodziny? Na rynku pierwotnym na pożądanych osiedlach cena za metr kształtuje się na poziomie ok. 5 800 zł w stanie deweloperskim. Wykończenie mieszkania na dobrym poziomie oznacza dodatkowy wydatek ok 1000 zł za metr. Czyli mieszkanie w stanie pod klucz w Szczecinie oznacza wydatek minimum 6 800 zł za metr kwadratowy.

1. Szczeciński singiel może sobie pozwolić na zakup wykończonego mieszkania o powierzchni 53 metry kwadratowe.

2. Młode małżeństwo bez dzieci może zakupić w Szczecinie mieszkanie o powierzchni 106 metrów kwadratowych. Wydaje się to aż za dużo jak dla dwóch osób. Ale jeżeli w planach jest powiększenie się rodziny…

3. Młode małżeństwo z dwójką dzieci może zdecydować się na zakup mieszkania o powierzchni 80 metrów kwadratowych.

  Podsumowując – może średnia zarobków nie jest w Szczecinie rekordowa na tle Polski, ale wystarcza na zakup naprawdę rozsądnych mieszkań i to nowych, o dobrym standardzie wykończenia. Najłatwiej jest oczywiście małżeństwu z dwoma dochodami oraz bez dzieci. Jest to chyba najlepszy moment w życiu, aby zdecydować się na zakup mieszkania. Najtrudniej jest oczywiście singlowi, ale nie można powiedzieć, żeby 53 metry na start życiowy były powierzchnią nie do zaakceptowania. Dzięki niższym cenom nieruchomości niż w pozostałych dużych miastach w Polsce, szczecinianie mogą pozwolić sobie na większe mieszkania w lepszym standardzie i lokalizacji. Niskie stopy procentowe sprawiają, że przeciętne wynagrodzenia wystarczą, aby mieć względnie wysoką zdolność kredytową i otrzymać pozytywną decyzję na kredyt hipoteczny.

Optimized with PageSpeed Ninja