fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

Kredyty hipoteczne - ile wkładu własnego?

Aktywnie poszukujesz najlepszego dla siebie kredytu hipotecznego? Aby zdobyć takie dofinansowanie, należy posiadać m.in. odpowiedni wkład własny.

Kredyty hipoteczne - ile wkładu własnego?

Kredyty hipoteczne – ile wkładu własnego? Aktywnie poszukujesz najlepszego dla siebie kredytu hipotecznego? Aby zdobyć takie dofinansowanie, należy posiadać m.in. odpowiedni wkład własny. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie środki można zaliczyć na poczet wkładu własnego? Co natomiast w tym temacie nie może być uwzględnione? Dowiedz się także, ile wkładu własnego należy konkretnie wykazać, aby można było swobodne ubiegać się o kredyt. 

Czym jest wkład własny?

Nie brakuje osób, które w najbliższym czasie mają zamiar wziąć kredyt hipoteczny. Nie da się ukryć, że młodzi ludzie chcą przejść na swoje. Mieszkanie całe życie ze swoimi rodzicami (nawet jeśli na co dzień mamy z nimi bardzo dobre relacje) nie jest do końca komfortowe… To tutaj nie wszystko. Warto zaznaczyć, że wynajmowanie mieszkania na dłuższą metę również nie ma sensu. W końcu co miesiąc trzeba płacić właścicielowi nieruchomości za taki przywilej. Ceny są zaś rok po roku kalendarzowym coraz wyższe. Sporo ludzi zaczyna mieć świadomość tego, że lepiej jest przekazywać te pieniądze np. właśnie na raty kredytu hipotecznego. Najpierw trzeba jednak w ogóle otrzymać taką pożyczkę. Nie jest zaś tak, że każdy, kto się o nią ubiega, w finalnym rozrachunku ją otrzymuje. Banki mają swoje określone procedury. Klienci muszą zatem spełnić minimum kilka warunków. Jednym z nich jest posiadanie wkładu własnego. To nic innego, jak własne oszczędności, które zostaną przeznaczone na zakup nieruchomości. Od czego zależą liczby na tej płaszczyźnie? Np. od wartości nieruchomości, która ma być docelowo kupiona za środki pochodzące z oszczędności i kredytu hipotecznego. Warto zaznaczyć, że wkład własny jest wyliczany w sposób procentowy. Jeśli zatem pytasz o konkretne kwoty, to nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Wszak dużo tutaj zależy od Ciebie i od tego, jaka nieruchomość została wybrana. Poza tym spore znaczenie ma to, na jaki bank finalnie się zdecydujesz. Warto bowiem zaznaczyć, że każda placówka ma swoje odrębne wymagania w ramach tego zagadnienia.

Co może być zaliczone do wkładu własnego?

Planujesz w całkiem niedalekiej przyszłości ubiegać się o kredyt hipoteczny, dzięki któremu kupisz wymarzoną nieruchomość? W takim razie warto wiedzieć, czym cechuje się wkład własny. Okazuje się, że na jego poczet mogą być zaliczane rozmaite środki. Przede wszystkim chodzi o nasze pieniądze. Najlepiej byłoby posiadać na tyle duże oszczędności, aby bez problemu uzyskać kredyt hipoteczny – tak naprawdę w każdym banku… Nie zawsze jednak jest to takie proste. Warto zaznaczyć, że możesz jednak też inaczej udokumentować wkład własny. Oczywiście, dobrze byłoby tutaj skonsultować się z profesjonalnym ekspertem finansowym. Jest to osoba, która orientuje się w branży. Dzięki temu będziesz wiedział, jak konkretne banki podchodzą do tego właśnie zagadnienia. Niekiedy placówki z tej kategorii honorują darowizny. Szczególnie chodzi nam o takie środki, które zostały przekazane przez najbliższych (czyli w obrębie zerowej grupy podatkowej). Należy zaznaczyć, że wówczas nie podlegają one żadnemu dodatkowemu opodatkowaniu (od spadków, jak i darowizn). Taki dokument należy złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym w ciągu sześciu miesięcy od momentu przelania pieniędzy (np. na konto bankowe). Co jeszcze może być uznane przez banki (a przynajmniej przez niektóre)? Chodzi również o zadatki na wkład własny do konkretnego kredytu hipotecznego. Coraz więcej osób decyduje się też na skorzystanie z Pracowniczych Planów Kapitałowych. W ten sposób oszczędzasz na to, by w przyszłości mieć odpowiednią, godną emeryturę? Należy zaznaczyć, że możesz wypłacić część pieniędzy, by posiadać stosownie dużo gotówki na pokrycie niezbędnego wkładu własnego. To nie wszystko. Jeśli np. chcesz niedługo wybudować dom i masz już działkę, to super. W końcu taka nieruchomość może być zaliczona na poczet Twojego wkładu własnego.

Co nie może być zaliczone do wkładu własnego?

Na pewno są to pieniądze pochodzące z innych kredytów lub pożyczek pozabankowych. Pamiętaj, że to błędne podejście do tego zagadnienia. Z jednej strony banki nie honorują takich środków. Dodatkowo inne kredyty wpływają na to, że obniża się Twoja zdolność. Przez to w ogóle możesz nie otrzymać żadnego kredytu hipotecznego. Masz inną nieruchomość? Kłopot jednak polega na tym, że jesteś tylko współwłaścicielem? Jest to rzeczywiście problematyczne. W końcu musisz liczyć także na zgodę od tej drugiej osoby… Warto zaznaczyć, że do wkładu własnego nie można zaliczać np. posiadanych akcji. W końcu ich cena może bardzo dynamicznie się zmieniać. Dla banku nie jest to zaś żadne zabezpieczenie.

Wkład własny zależy od banku

Przeważnie minimalny wkład własny wynosi 20% (biorąc pod uwagę nieruchomość, którą chce potem kupić Klient). Jeśli zatem masz zamiar zdecydować się na mieszkanie za 500 000 PLN, to należy posiadać 100 000 PLN oszczędności itd. Czasami można znaleźć na rynku bardziej kuszące oferty. Są bowiem banki, które wymagają tylko 10% wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Trzeba jednak wiedzieć, że w takich przypadkach Klienci muszą dodatkowo wykupić ubezpieczenie takiej pożyczki. Na pewno warto skonsultować się z ekspertem finansowym. Fachowiec doradzi Ci bowiem najlepsze możliwe wyjście z tej sytuacji.

Optimized with PageSpeed Ninja