fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

Na ile oprocentowane są kredyty hipoteczne? - Aleksander Kubiak

Na ile oprocentowane są kredyty hipoteczne?

Na ile oprocentowane są kredyty hipoteczne? Kredyt hipoteczny jest niezbędnym produktem finansowym bez którego dla wielu osób zakup nieruchomości byłby niemożliwy. Obecnie obserwowane jest załamanie na tym rynku i zmniejszony napływ wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego. Wpływ na to mają oczywiście rosnące stopy procentowe a to pociąga za sobą zmniejszoną zdolność kredytową. Wiele osób czeka na wakacje kredytowe, ale będą one wiązały się ze zmianami w bankach oraz sposobie przyznawania takich zobowiązań. Warto zasięgnąć porady doświadczonego i niezależnego eksperta finansowego, który podpowie jak korzystnie wybrać dany produkt finansowy i odpowie na pytanie na ile oprocentowane są kredyty hipoteczne.     

Niezbędne informacje o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny jest przeznaczony dla ludzi pragnących nabyć nieruchomość. Niektórzy kupują lokal w celu zamieszkania w nim inni do celów zarobkowych (wynajem, odsprzedaż z zyskiem). Czy wynajem jest dobrym sposobem na spłacanie kredytu? Na pewno tak, ale trzeba przeanalizować koszty jego zaciągnięcia, uwzględniając wysokość raty, która może nie wystarczyć na pokrycie czynszu. Co lepiej wybrać? Przychodząc do eksperta finansowego dowiesz się jaki okres kredytowania będzie w Twoim przypadku najbardziej odpowiedni, jaki rodzaj rat wybrać: równe czy malejące. A także uzyskasz informacje na temat zasadności wykupu dodatkowego ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Nie znając zagadnień obecnego rynku, trudno zdecydować się na najlepsze rozwiązanie, dlatego wsparcie profesjonalisty będzie bardzo potrzebne. Wybór rozsądnej oferty procentuje przez cały okres spłaty kredytu hipotecznego.  

Na ile oprocentowane są kredyty hipoteczne?

Pomoc specjalisty obytego z rynkiem finansowym pozwoli poznać wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych. I tak dla przykładu RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) średnio wynosi około 9,80% i dotyczy ona kredytu na zakup mieszkania ze stałą stopą procentową przez pierwsze siedem lat. Natomiast przy oprocentowaniu zmiennym RRSO to często 9,85%.

Co wpływa na wysokość całej kwoty udzielonego przez bank kredytu hipotecznego? Marża, odsetki, prowizja, ubezpieczenia oraz inne dodatkowe opłaty. Podjęcie ostatecznej decyzji, gdy w jednym banku prowizja wynosi 0, oprocentowanie 9,17%, RRSO 9,55% a w innym prowizja 1,99%, oprocentowanie 8,94%, RRSO 9,58% jest trudne i wymaga dokładnej analizy finansowej. Aby nie przepłacać i pozostawić w swoim budżecie sporą kwotę (czasami różnica wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych), trzeba udać się na konsultację do niezależnego eksperta finansowego. Ważne! Kredyt hipoteczny można zaciągnąć także na zakup domu jednorodzinnego, działki budowlanej lub rolnej czy też hali produkcyjnej.  

Gdzie uzyskać aktualne informacje na temat oprocentowania kredytów hipotecznych?

Przeglądając oferty internetowe na kredyty hipoteczne szybko zauważysz, że są one zróżnicowane. Nie ma sensu samodzielne wykonywanie przeliczeń, ponieważ trzeba uwzględnić wiele czynników które przemawiają za tym czy dana oferta jest korzystna i jak będzie działać przez 20-30 lat spłaty. W pierwszej kolejności należy udać się do specjalisty, który ma doświadczenie w produktach bankowych i zagwarantuje kompleksową obsługę. Dzięki jego wiedzy wzrastają Twoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji banku i uzyskania oczekiwanej kwoty kredytu na dobrych warunkach.  

Ekspert finansowy jest na bieżąco z oprocentowaniem kredytów hipotecznych oraz wysokością dodatkowych parametrów w każdym z banków i potrafi dopasować ofertę do konkretnych potrzeb klienta. Uzyskasz informacje na temat stopy referencyjnej WIBOR(R) oraz oczywiście marży konkretnego banku. Pamiętaj, że WIBOR(R) może ulec zmianie w czasie spłaty zaciągniętego kredytu, jednak ustalona marża nie ulegnie zmianie i będzie stała przez cały okres kredytowania. Możesz zawrzeć umowę kredytową ze stałym oprocentowaniem, ale najczęściej przez określony czas (np. 5-7 lat). Przelicznik parametrów które mają znaczący wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego nie jest prosty.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że jako laik będziesz musiał poświęcić dużo czasu na analizę ofert tak wielu banków. Chcesz uzyskać najtańszy kredyt hipoteczny? Umów się na rozmowę z ekspertem finansowy, on wszystkie czynności wykona za Ciebie, przedstawiają gotowy i optymalny produkt.

RRSO i oprocentowanie kredytu hipotecznego

Analizując oferty banków szybko można zauważyć, że w przypadku zerowej prowizji, oprocentowanie kredytu hipotecznego oraz RRSO są wyższe niż w przypadku oferty, w której prowizja wynosi np. 2%. Obliczając całkowity koszt kredytu należy przygotować się na konieczność wpłaty wkładu własnego który wynosi 10-20% kosztu nieruchomości. Dla przykładu biorąc kredyt na zakup mieszkania w wysokości 200 000 złotych z terminem spłaty w ciągu 30 lat i przy oprocentowaniu bankowym 7,74%, rata równa to 1 431,44 złotych. Natomiast raty zmienne malejące zostaną określone w przedziale od 1 845,56 do 559,14 złotych.

Trzeba pamiętać o tym, że następuje zmienności ofert kredytów hipotecznych w różnych terminach. Dlatego niezbędne jest stałe śledzenie zmieniającego się oprocentowania kredytów, wysokości marży, prowizji, ubezpieczenia itp. Niektóre banki wprowadzają oferty promocyjne dotyczące np. wybranych miast, przy rocznym zapotrzebowaniu na energię nie wyższym niż 40 kWh/m kw., czy też zawarcie ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy. Jest wiele niuansów wiążących się z ofertami banków, lepiej powierzyć ich monitorowanie specjalistom.

Optimized with PageSpeed Ninja