fbpx
 • al. Wojska Polskiego 19

 • +48506022236

 • info@aleksanderkubiak.pl

 • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

KREDYT BEZ WKŁADU WŁASNEGO A POLSKI ŁAD. CO WARTO WIEDZIEĆ?

Posiadanie własnego mieszkania jest marzeniem wielu Polaków. Jednym z filarów programu „Polski Ład” ma być możliwość zaciągnięcia kredytu bez wkładu własnego. Czy Polski Ład okaże się rewolucyjny, a pozyskanie środków na mieszkanie stanie się dużo prostsze niż wcześniej? Na te i więcej pytań, odpowiadam w niniejszej publikacji. Kredyt bez wkładu własnego a Polski Ład - zapraszam do lektury.

Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJĄ:

 1. ➢ Kredyt hipoteczny – minimalny wkład własny w czasie pandemii koronawirusa
 2. ➢ Kredyt hipoteczny – budowa domu systemem gospodarczym
 3. ➢ Kredyt mieszkaniowy, ile trzeba zarabiać w mieście Szczecin?
 4. ➢ Kredyty hipoteczne – stałe czy zmienne oprocentowanie
 5. ➢ RRSO – czym jest i ile znaczy przy wyborze kredytu
 6. ➢ Kredyt hipoteczny po ludzku. Byłem gościem w podcaście Marcina Kowalika
 7. ➢ Kredyt hipoteczny a stałe oprocentowanie w ofercie banków. Co warto wiedzieć?

KREDYT BEZ WKŁADU WŁASNEGO – MIESZKANIOWE ANTIDOTUM

15 maja na rządowej konferencji zostały zaprezentowane założenia nowego programu „Polski Ład”. Jednym z elementów ma być wsparcie dla osób, chcących skredytować zakup mieszkania. Wielu młodych ludzi posiada zarobki, które pozwalałyby na spłatę kredytu hipotecznego, ale nie udało im się zgromadzić wystarczających środków własnych. Przypomnę, że obecnie należy posiadać minimum 10 proc. z ceny transakcji. Wkład własny – gwarantowany, zapewniany lub spłacany przez państwo – rozwiąże najważniejszy problem młodych rodzin oraz rodzin wielodzietnych, czyli posiadanie własnego wymarzonego mieszkania.

KREDYT NA MIESZKANIE. DOTYCHCZASOWE PROGRAMY RZĄDOWE:

 1. ➢ „Rodzina na Swoim” polegał na dopłacaniu przez rząd w okresie 8 lat od uruchomienia kredytu hipotecznego kwoty równej ok. połowy części odsetkowej każdej raty. Czyli zamiast płacić całą ratę, która wynikałaby z harmonogramu spłat, uiszczało się tylko kwotę kapitałową oraz połowę części odsetkowej;
 2. ➢ „Mieszkanie dla Młodych” polegał na dofinansowaniu do zakupu nieruchomości 10 proc. – 30 proc. ceny nieruchomości. Była to gotówka przelewany na konto sprzedającego.

MIESZKANIE BEZ WKŁADU – FINANSOWANIE

Kredyt bez wkładu własnego a Polski Ład. Jeśli chodzi o finansowanie, państwo będzie gwarantować w przyszłości maksymalnie 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt. Na razie nie ma zbyt wielu szczegółów dotyczących dodatkowych założeń.

POLSKI ŁAD – MIESZKANIE BEZ WKŁADU. DLA KOGO?

 1. ➢ Dla tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego;
 2. ➢ Dla tych, którzy szukają go na rynku wtórnym;
 3. ➢ Dla tych, którzy chcą wybudować dom.

POLSKI ŁAD – MIESZKANIE BEZ WKŁADU. CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?

 1. ➢ Instrument skierowany będzie do osób w wieku 20-40;
 2. ➢ Dodatkowo wysokość otrzymanego finansowania ma być uzależniona od liczby dzieci w rodzinie – 20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego, 20 tys. zł – każdego kolejnego;
 3. ➢ Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen zostanie wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu.

KREDYT HIPOTECZNY BEZ WKŁADU WŁASNEGO – POLSKI ŁAD. CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?

Obecny program nie ma polegać na dofinansowaniu, tak jak to miało miejsce wcześniej. „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie oparte na gwarancji przez BGK. Czyli tym razem nie ma mowy o żadnych przelewach pieniężnych.

 1. ➢ Kredyt hipoteczny będzie możliwy w zakresie 100 proc. ceny transakcyjnej. Jeżeli nieruchomość kosztuje 300 000 zł, to kredyt mieszkaniowy będziemy zaciągać na 300 000 zł. Czyli gwarancja nie pomniejsza zadłużenia;
 2. ➢ W razie problemów ze spłatą kredytu hipotecznego, gwarancja z Banku Gospodarstwa Krajowego pokrywa zobowiązanie w banku, np. 10 proc. kwoty kredytu;
 3. ➢ Dzięki gwarancji, banki udzielające kredytów hipotecznych będą bardziej skłonne do kredytowania klientów bez wkładu własnego. Ryzyko takiego kredytu jest mniejsze, dzięki gwarancji BGK.

MIESZKANIE BEZ WKŁADU WŁASNEGO – PRZEWIDYWANIA W KWESTII OGRANICZEŃ

Jakie czekają nas niespodzianki? Kredyt bez wkładu własnego to wciąż jedna wielka niewiadoma. Choć nie ma jeszcze szerszych informacji na ten temat, to najprawdopodobniej wiele elementów nowego programu będzie analogicznych do rozwiązań zaproponowanych wcześniej. Dlatego pokuszę się o drobne predykcje:

 1. ➢ Do programu nie będą kwalifikować się nieruchomości duże np. mieszkania powyżej 100 metrów kwadratowych;
 2. ➢ Do programu mieszkanie bez wkładu własnego nie będą kwalifikować się nieruchomości bardzo drogie. Zapewne dla każdego z województw będą ustalone limity maksymalnych cen za metr;
 3. ➢ Ze wsparcia nie będzie można korzystać, jeżeli już posiadamy kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości.

Tak jak wspomniałem, powyższe rozwiązania mogłyby skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jedno jest pewne: należy spodziewać się szeregu ograniczeń.

DOFINANSOWANIA DO ZAKUPU MIESZKANIA – KIEDY?

Kiedy można spodziewać się wejścia w życie programu: „Mieszkanie bez wkładu własnego”? Po drodze czeka nas szereg ustaleń oraz konsultacji. Musi powstać stosowna ustawa, a następnie BGK oraz banki komercyjne będą musiały stworzyć nowe produkty. Trudno oczekiwać, aby opcja otrzymania dofinansowania do zakupu mieszkania pojawiła się szybciej niż w połowie 2022 roku.

Mamy nadzieje, że i tym razem pomogłem Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości związane z Polskim Ładem w zakresie mieszkań bez wkładu finansowego. Serdecznie zachęcam do stałego śledzenia aktualności na mojej stronie internetowej.

Optimized with PageSpeed Ninja