fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

CO DALEJ Z KREDYTAMI HIPOTECZNYMI W 2022 ROKU?

Konflikt za naszą wschodnią granicą sprawił, że poza obawami o stan naszych finansów, pojawiło się coś, czego nie czuliśmy od dziesięcioleci: strach. Dane za luty 2022 rok pokazują spadek zainteresowania kredytami o prawie 40%.

Bieżąca Sytuacja

Świat czekał na uporanie się z problemami związanymi z pandemią Covid-19. I kiedy już na horyzoncie widać było wyjście z sytuacji, rozpoczęła się Wojna na Ukrainie. Dla rynku nieruchomości oraz kredytów hipotecznych w Polsce to kolejny „cios”. Jeszcze w 2021 roku Eksperci Finansowi (dawniej Doradca Finansowy) mieli pełne ręce roboty. Pobito rekordy uruchomionych kredytów mieszkaniowych, zarówno jeżeli chodzi o ilość jak i wartość. W październiku 2021 pierwszy raz od 9 lat podwyższono stopy procentowe, co już ostudziło rynek. Konflikt za naszą wschodnią granicą sprawił, że poza obawami o stan naszych finansów, pojawiło się coś, czego nie czuliśmy od dziesięcioleci: strach. Dane za luty 2022 rok pokazują spadek zainteresowania kredytami o prawie 40%. Przypuszczam, że dane za marzec 2022 roku pokażą jeszcze bardziej poważne załamanie się rynku kredytów hipotecznych.

Obecnie jesteśmy na pewno w punkcie zwrotnym jeżeli chodzi o rynek nieruchomości, najmu oraz kredytów hipotecznych. Ceny nieruchomości są dalej wysokie i nie zareagowały jeszcze na to, że chętnych na zakupy będzie zdecydowanie mniej. Kredyty ze względu na podwyżki stóp procentowych również są drogie. Drogie nieruchomości oraz drogi i coraz trudniej dostępny kredyt musi dać w efekcie korektę na rynku mieszkań i domów. Co dalej z kredytami hipotecznymi w 2022?

Prognoza

Jako ekspert kredytowy (dawniej doradca finansowy) na najbliższe miesiące prognozuję:

  • Wzrost zainteresowania kredytami o stałej stopie procentowej. Pisałem o tym już nie raz w artykułach sprzed nawet 3 lat:

➢ ZOBACZ TAKŻE | STOPY PROCENTOWE ZWIĘKSZONE PIERWSZY RAZ OD 9 LAT. KREDYTOBIORCY ZAPŁACĄ WIĘCEJ

➢ ZOBACZ TAKŻE | KREDYT HIPOTECZNY A STAŁE OPROCENTOWANIE W OFERCIE BANKÓW. CO WARTO WIEDZIEĆ?

➢ ZOBACZ TAKŻE | KREDYT HIPOTECZNY – STAŁE CZY ZMIENNE OPROCENTOWANIE

Jako ekspert kredytowy (dawniej doradca finansowy) przez wiele lat starałem się promować to rozwiązanie. Wielu klientów udało mi się przekonać. Pierwszy raz jednak nadeszły czasy, kiedy to sami klienci pytają o to rozwiązanie.

  • Pojawią się oferty na kredyty hipoteczne z gwarancją stałego oprocentowania na dłużej niż 5 lat. Obecnie Alior bank oferuje kredyt ze stałym RRSO na 7 lat. Od 16 marca BNP Paribas wprowadza ofertę ze stałym oprocentowaniem od 6,2%  na 10 lat. Czekamy na kolejne banki.
  • Spadek marż bankowych przy zmiennym oprocentowaniu. Są już oferty z marżami na poziomie 1,7 punkta procentowego. Uważam, że najprawdopodobniej banki docelowo obniżą poziom marż do 1 p.p.
  • Dalszy spadek zdolności kredytowej. Od 1 kwietnia 2022 roku Komisja Nadzoru Finansowego przekazała bankom nową rekomendację. Przy liczeniu zdolności dla kredytu hipotecznego banki powinny przyjąć poziom stopy procentowej na poziomie minimum 5%. Dzisiaj stopa referencyjna wynosi 3,5%. Oznacza to kolejne dziesiątki tysięcy złotych mniej dla chętnych na pozyskanie kredytu hipotecznego.
  • Znaczący dalszy spadek ilości oraz wartości udzielanych kredytów. Dopóki ceny nieruchomości nie dostosują się do aktualnych możliwości kredytowych społeczeństwa.
  • Znaczący spadek liczby transakcji na zakup nieruchomości. Przy wysokich stopach procentowych oraz wojnie tuż za granicami naszego kraju, trudno jest podjąć racjonalną decyzję o zakupie nieruchomości oraz kredycie na 30 lat.

Wszystkie prognozy są raczej pesymistyczne, ale na chwilę obecną trudno oczekiwać innego scenariusza.

Są jednak też dobre informacje:

  1. Eksperci kredytowi (dawniej doradcy finansowi), pośrednicy finansowi, doradcy w bankach mają zdecydowanie mniej klientów. Dzięki temu powinna wzrosnąć jakość obsługi.
  2. Poprawi się również obsługa posprzedażowa jak np. uruchamianie kolejnej transzy na budowę domu.
  3. Nowe wnioski kredytowe są rozpatrywane w historycznie rekordowo krótkich czasach. Wiele banków wydaję decyzję w 3-4 dni robocze. Dzięki temu jest małe prawdopodobieństwo tego, że przez opieszałość banków stracimy zadatek.

KREDYTY HIPOTECZNE – CO DALEJ ?

Podsumowując, przed nami trudny rok. Oczywiście nie tylko branża finansowa „ucierpi”. Oczy świata są obecnie zwrócone na konflikt na Ukrainie i to od jego rozstrzygnięcia będą zależały dalsze pozytywne bądź negatywne scenariusze. Co dalej z kredytami hipotecznymi w 2022 roku? Jako ekspert kredytowy (dawniej doradca finansowy) nie mam złudzeń. W 2022 roku kredyty hipoteczne będą droższe oraz trudniej dostępne. Na pewno nie uda się powtórzyć wyników z lat poprzednich. Życzę jednak sobie jak i Państwu tego,  żeby drogie i trudno dostępne kredyty były naszym największym zmartwieniem w 2022 roku.

TE ARTYKUŁY WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. Kredyty hipoteczne – stałe czy zmienne oprocentowanie
  2. Kredyt hipoteczny a stałe oprocentowanie w ofercie banków. Co warto wiedzieć?
  3. Kredyt hipoteczny po ludzku. Byłem gościem w podcaście Marcina Kowalika
Optimized with PageSpeed Ninja