fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA A ALIMENTY LUB 500+. CO WARTO WIEDZIEĆ?

Zastanawiasz się, czy otrzymywanie alimentów lub świadczenia 500+ zwiększa Twoją zdolność kredytową przy zakupie nieruchomości? Mój artykuł raz na zawsze rozwieje Twoje wątpliwości!

Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

ŚWIADCZENIA I ZOBOWIĄZANIA A KREDYT HIPOTECZNY. TYTUŁEM WSTĘPU

W mojej codziennej pracy bardzo często klienci zadają mi pytania o to, czy banki akceptują jako dochód 500+ albo alimenty przyznawane na dzieci. Pytania te najczęściej padają z ust osób, które starają się o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy. Dlatego w niniejszym artykule przedstawię, jak zdolność kredytowa ma się do alimentów i 500+. Poznajcie obecne stanowisko banków w tych sprawach.

TE WPISY RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJĄ:

  1. ➢ Kredyt hipoteczny – minimalny wkład własny w czasie pandemii koronawirusa
  2. ➢ Doradca finansowy w czasie pandemii koronawirusa. Rola i obowiązki
  3. ➢ Kredyt a koronawirus. Kolejne zmiany na rynku nieruchomości
  4. ➢ Kredyt hipoteczny a koronawirus. Utrudnienia w czasach pandemii

KREDYT HIPOTECZNY | ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA A ALIMENTY LUB 500+

CZY OTRZYMANIE 500+ LUB ALIMENTÓW MOŻE ZWIĘKSZYĆ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?

Jeśli kiedykolwiek staraliście się o kredyt hipoteczny, to na pewno wiecie, jak ważna jest zdolność kredytowa. Jak mają się do niej alimenty i 500 plus? Warto pamiętać, że banki nie mogą traktować ich jako stałego źródła dochodu. Są to świadczenia, które nam przysługują bądź są nam zasądzone. Nie jest to efekt naszej pracy i nie jest też pewne, że świadczenia te będą nam wypłacane przez cały okres posiadania kredytu.

PŁACĘ / OTRZYMUJĘ ALIMENTY – CZY MOJA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA SIĘ OBNIŻY / ZWIĘKSZY?

Jeżeli płacimy alimenty, to przy badaniu zdolności kredytowej bank zawsze potraktuję je jako koszt. A zatem zdolność kredytowa zostanie obniżona, co może wpłynąć na odmowną decyzję banku w sprawie kredytu hipotecznego.

Jednak w drugą stronę, wbrew pozorom otrzymane alimenty wcale nie sprawiają, że rośnie maksymalna możliwa do otrzymania kwota kredytu. Jest w tym pewna niekonsekwencja, która wynika oczywiście ze słabej ściągalności alimentów w Polsce. Trzeba jednak zauważyć, że wiele banków zaczęło przychylniej rozpatrywać omawiane zagadnienie. Obecny wypracowany standard polega na tym, że otrzymywane alimenty na dziecko obniżają koszty utrzymania gospodarstwa domowego, tym samym zwiększając zdolność kredytową. Warunkiem jest otrzymywanie świadczenia na konto bankowe oraz pokazanie orzeczenia o zasądzeniu alimentów.

500+, CZYLI KREDYT GOTÓWKOWY NA TAK

Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, na chwilę obecną żaden bank nie uwzględnia 500+ podczas badania zdolności kredytowej. Inaczej sytuacja przedstawia się przy kredytach gotówkowych. Tutaj można liczyć na zaakceptowanie świadczenia. Oczywiście, z jednej strony posiadane dziecko podwyższa koszty utrzymania i tym samym obniża zdolność kredytową, a świadczenie 500+ tylko w pewnym stopniu rekompensuje ten fakt.

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA A ALIMENTY I 500 PLUS. PODSUMOWANIE

Podsumowując, już wiesz, jak konkretne świadczenia wpływają na zdolność kredytową. 500+ nie zmienia naszej sytuacji w banku, jeżeli staramy się o kredyt hipoteczny, pożyczkę mieszkaniową albo kredyt konsolidacyjny z zabezpieczeniem na nieruchomości. Pozwala jednak zwiększyć zdolność, jeżeli staramy się o kredyt gotówkowy.

➢ ZOBACZ TAKŻE | POZOSTAŁE PUBLIKACJE NA MOIM BLOGU

Otrzymywane alimenty obniżają koszty utrzymania gospodarstwa domowego i tym samym w niektórych bankach pozwalają otrzymać większą kwotę kredytu hipotecznego na zakup wymarzonego mieszkania.

Optimized with PageSpeed Ninja