fbpx
  • al. Wojska Polskiego 19

  • +48506022236

  • info@aleksanderkubiak.pl

  • Pon. - Pt.: od 9:00 - 19:00

KREDYT HIPOTECZNY A KORONAWIRUS. UTRUDNIENIA W CZASACH PANDEMII

Koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w organizmach starszych ludzi, ale i niemal wszystkich sektorach gospodarki. Problem jest poważny także dla osób, które chciałyby pozyskać środki na zakup nowego mieszkania. Zatem, jak koronawirus wpłynie na otrzymanie kredytu hipotecznego? Jakie utrudnienia czyhają na nas w czasach pandemii? Kredyt hipoteczny a koronawirus – wszystko, co należy wiedzieć!

Aleksander Kubiak - ekspert finansowy - kredyty hipoteczne Szczecin

Kredyt hipoteczny dla obywatela Ukrainy to jeden z ostatnich tematów, jaki poruszyłem w moim dziale aktualności. Serdecznie zapraszam do lektury. Tymczasem – kredyt hipoteczny a koronawirus. Co warto wiedzieć? Jakie utrudnienia czekają na obecnych i potencjalnych kredytobiorców w czasach pandemii? Odpowiadam na te i więcej pytań.

KREDYT HIPOTECZNY – KONIEC BALU, POCZĄTEK PANDEMII

Hossa na rynku mieszkaniowym oraz kredytów hipotecznych trwała przez 4 lata. Co miesiąc media informowały o nowych rekordach ceny za metr oraz w wartości uruchomionych kredytów hipotecznych. Od dłuższego czasu symptomy „przegrzania” rynku widać było po prostu wszędzie, czego dowodem był systematyczny wzrost liczby osób chętnych na zakup mieszkania pod wynajem. Co więcej, wiele osób niezwiązanych nigdy wcześniej z branżą budowlaną zajęło się tzw. „małą deweloperką”, czyli budową bliźniaków lub szeregowców na własnych działkach z myślą o szybkiej sprzedaży.

➢ ZOBACZ TAKŻE | KREDYT HIPOTECZNY. CZY WARTO WZIĄĆ?

Wiele osób przewidywało przesilenie, jednak nikt nie spodziewał się, kiedy ono nastąpi i co będzie jego powodem, nie mówiąc już o skutkach. Stało się. Globalna pandemia koronawirusa sprawiła, że świat zmienia się na naszych oczach i w tym oto trudnym czasie, każdy człowiek musi jakoś się odnaleźć lub poszukać okazji, a tych nie brakuje…

Problemy związane z epidemią dotykają niemal każdej branży. Skutecznej szczepionki nie znalazł również sektor bankowy. Jak na bieżącą sytuację reagują instytucje finansowe?

KREDYT HIPOTECZNY W CZASACH KORONAWIRUSA. AKTUALNE PROBLEMY

Kredyt hipoteczny a koronawirus – zastanawiasz się, z jakimi problemami obecnie muszą zmagać się aktualni i potencjalni kredytobiorcy? Zebrałem je wszystkie, po to, by ułatwić Ci życie. Oto najbardziej palące problemy.

Klienci, którzy już złożyli wnioski kredytowe i czekają na decyzję

1. Trzeba się liczyć z dłuższym procesowaniem wniosków kredytowych. Część analityków przebywa obecnie w domu. Warto uprzedzić sprzedających. Ponadto należy pilnie rozmawiać zwłaszcza w przypadkach, gdzie została wpłacona duża zaliczka.

2. Trudności z podpisaniem umowy – banki właśnie podają informacje o krótszych czasach pracy oddziału. Najczęściej to godziny 10:00 – 15:00.

3. Na podpisanie umowy nie pójdziesz razem ze swoim ekspertem. Banki, ze zrozumiałych względów, ograniczają liczbę osób przebywających w oddziałach, po to by zachować bezpieczną odległość między klientami.

4. Być może pojawią się ułatwienia w postaci możliwości przesłanie części dokumentacji kredytowej w formie skanów.

Klienci, którzy już planują wnioski kredytowe

1. Najważniejszą informacją jest to, że cześć banków zawiesza swoje oferty promocyjne na kredyty hipoteczne. Pozostają oferty standardowe, które mają wyższe oprocentowania. To sprawia, że spadnie odrobinę zdolność kredytowa

2. Trzeba się liczyć z wydłużonym procesem kredytowym. Dlatego już na etapie podpisywania umowy przedwstępnej, warto dodatkowo umieszczać zapis, dotyczący nieprzewidzianych okoliczności związanych z pandemią koronawirusa.

3. Być może część procesu uda się wykonać zdalnie – częściowo przez telefon lub przesłanie skanów dokumentów.

4. Samą rozmowę kredytową, wyliczenie zdolności kredytowej oraz pozyskanie oferty, warto wykonać zdalnie przez telefon. Będąc w domu nie powinno być problemu z wygospodarowaniem 1 godziny na rozmowę z ekspertem kredytowym. Nie ma potrzeby spotykania się z nim w centrum miasta.

KREDYT HIPOTECZNY, KORONAWIRUS I POTENCJALNE PROBLEMY

Dodatkowo należy pamiętać, że przy zakupie mieszkania zaangażowanych jest wiele instytucji. Ze względu na pandemię koronawirusa, kredyt hipoteczny będzie pozyskać trudniej, bowiem mogą wystąpić komplikacje, które wydłużą cały proces.

Wbrew pozorom potencjalnych utrudnień jest jeszcze więcej:

1. Zaświadczenie o zarobkach – podstawowy dokument wymagany przez banki w oryginale. Jeżeli w twojej firmie jest jedna księgowa, która obecnie przebywa w domu, to może okazać się, że wystawienie zaświadczenia o zarobkach na druku bankowym nie będzie możliwe lub znacznie się opóźni.

2. Zaświadczenia o niezaleganiu ZUS i US – ich pozyskanie może stanowić nie lada problem, ale jeżeli masz podpis elektroniczny, to uzyskasz je bez wychodzenia z domu.

3. Umowa przedwstępna oraz akt notarialny własności – pojawią się trudności z umówieniem wizyty w notariacie.

4. Dokumenty dotycząca działalności gospodarczej – krótko mówiąc, banki wymagają papierów księgowych. Jeżeli osoba prowadząca Twoją księgowość przebywa w domu, to może jej chwilę zająć, zanim prześle wszystko, czego potrzebujesz.

5. Sąd – wpisywanie/wykreślanie hipotek, wpisywanie/wykreślanie właścicieli nieruchomości, wykreślanie służebności – to zadania sądu, który obecnie pracuje w ograniczonym składzie.

➢ ZOBACZ TAKŻE | DORADCY KREDYTOWI W MIEŚCIE SZCZECIN. CZY WARTO IM ZAUFAĆ?

KREDYT HIPOTECZNY A KORONAWIRUS. PODSUMOWANIE

Wygląda na to, że świat musi na chwilę zwolnić. Ta chwila to obecnie dwa tygodnie. Nikt nie zna odpowiedzi, co będzie dalej. Klienci, którzy już złożyli wnioski kredytowe raczej nie będą masowo rezygnowali z zakupu. Jednak trudno oczekiwać dalszych rekordów sprzedaży kredytów hipotecznych oraz mieszkań. Z drugiej strony, takie momenty to idealny czas na rekonesans i poszukiwanie prawdziwych okazji. Jeżeli czekałeś na spadek cen nieruchomości, to prawdopodobnie to ten moment. Niestety, każdy medal ma dwie strony. Licz się z droższymi oraz trudniej dostępnymi kredytami hipotecznymi.

Optimized with PageSpeed Ninja